Rozpoznanie choroby Alzheimera prowadzone wyłącznie w oparciu o badanie kliniczne ( neuropsychologiczne, neurologiczne, psychiatryczna, MRI i badania laboratoryjne typowo zlecane celem wykluczenia innej przyczyny otępienia) charakteryzuje się dużą czułością – szacowaną na 93% ale jest mniejszą swoistością – 55%. Większą swoistością cechuje się badanie biomarkerów biochemicznych , które pozwala na rozpoznanie choroby Alzheimera poprzez potwierdzenie biochemicznego , neurozwyrodnieniowego procesu alzheimerowskiego – toczącego się w mózgowiu ( kumulacja białka β- amyloidu i tau stanowi podstawową zmianę patologiczną mózgowia). Wykonanie badania 4 markerów pozwala na rozpoznanie AD z czułością i swoistością szacowaną na 97%.
Istnieją stany chorobowe gdzie badanie biomarkerów jest szczególnie przydatne np.
- sytuacji współistnienia innych schorzeń upośledzających sprawność poznawczą np. niedoczynności tarczycy, alkoholizmu, choroby nowotworowej, zaburzeń metabolicznych ( niewydolność nerek, wątroby) i wielu innych.
- występowania objawów psychiatrycznych ( gdy pacjent ma depresję lub objawy psychotyczne czy zaburzenia świadomości ) , czyli kiedy nie można przeprowadzić badania neuropsychologicznego.
- Występowania zaburzeń mowy lub głuchoty, kiedy nie możliwa jest ocena pamięci i innych funkcji poznawczych.
- Wczesne etapy choroby Alzheimera – nieprawidłowości w stężeniu biomarkerów pojawiają się przed rozwojem otępienia , obserwowane są z reguły na poziomie łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych.
Markery: β-amyloid 1-42, białko T- Tau i białko P- Tau mogą być testowane przy użyciu walidowanych testów diagnostycznych. Metoda diagnostyczna wymaga pobrania do badania płynu mózgowo- rdzeniowego i ścisłego przestrzegania wyznaczonych procedur.
W Polsce oznaczanie biomarkerów nie jest jeszcze oszacowaną przez NFZ procedurą badawczą mimo , że zalecaną przez ekspertów w przypadkach wczesnych i trudnych diagnostycznie . W wielu krajach np. w Niemczech, stanowi element rutynowej diagnostyki choroby Alzheimera.
Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce umożliwiających badania biomarkerów choroby Alzheimera. Badanie musi być poprzedzone wizytą lekarską, podczas której odbywa się kwalifikacja do badania. W celu umówienia się na wizytę lub uzyskania informacji na temat badań prosimy o kontakt z ośrodkiem: e-mail: kontakt@alzheimer.wroclaw.pl lub telefonicznie: 533 260 085