Pani Doktor, skąd pomysł utworzenia we Wrocławiu przychodni ukierunkowanej na leczenie ch. Alzheimera?
Jestem lekarzem neurologiem, od około 10 lat koncentruję się na schorzeniach otępiennych, do których należy ch. Alzheimera. Na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczenia jestem przekonana , że pacjenci z zaburzeniami pamięci powinni być diagnozowani i leczeni w wyspecjalizowanych ośrodkach , tylko one mogą zapewnić odpowiednią pomoc chorym i ich opiekunom.
WCA powstało we Wrocławiu w odpowiedzi na głębokie zapotrzebowanie osób starszych borykających się z problem otępienia.
Co wyróżnia Pani ośrodek na tle innych?
Choroby otępienne są wyzwaniem dla współczesnej medycyny, wymagają współpracy doświadczonych specjalistów z neurologii, psychiatrii, geriatrii, psychologii i logopedii. Chorym zaleca się zajęcia terapeutyczne. Opiekunowie chorych potrzebują informacji na temat opieki, porad dietetyka oraz wsparcia psychologicznego. Wszystko to w jednym miejscu zapewnia WCA.
Jest to też jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie chorzy mogą skorzystać z nowoczesnej metody diagnostycznej- badania biomarkerów ch. Alzheimera. Badanie ich pomaga rozpoznać chorobę Alzheimera w przypadkach wczesnych lub trudnych diagnostycznie.
Kto i kiedy powinien zgłosić się do WCA?
Każdy, kto odczuwa problemy z pamięcią, mową i wykonaniem codziennych czynności a także wymaga diagnostyki i leczenia z powodu choroby z kręgu neuropsychiatrii. Pacjenci mogą zgłaszać się w każdym stadium choroby. Obecnie ośrodek oferuje usługi odpłatnie, skierowanie nie jest potrzebne.
W jaki sposób pomagacie pacjentom?
Wspieramy pacjentów na każdym etapie choroby, pamiętając, że choroba dotyczy całej rodziny.
Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. W WCA kładziemy nacisk na rzetelną diagnostykę, która jest podstawą właściwego leczenia.
Dlaczego diagnostyka choroby Alzheimera jest tak skomplikowana?
Choroba ta to główna przyczyna osłabienia pamięci, ale nie jedyna. Istnieją liczne schorzenia neurologiczne, ogólnoustrojowe i psychiatryczne, które zaburzają funkcje mózgowia. Ważne jest aby je odróżniać. Do tego potrzeba współdziałania neurologa, psychiatry, geriatry, psychologa, logopedy a także badań laboratoryjnych i radiologicznych.
W WCA powstaje również ośrodek badań klinicznych. Na czym polegają badania kliniczne i kto może wziąć w nich udział?
Badania kliniczne są prowadzone celem potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa nowego leku. Udział w nich umożliwia dostęp do nowych metod leczniczych, co ma szczególne znaczenie w przypadku choroby nieuleczalnej, jaką jest ch. Alzheimera.
Przeprowadza je się według protokołu, który zostanie zatwierdzony przez odpowiednie instytucje, w tym Centralną Komisję Bioetyczną. W badaniu mogą uczestniczyć osoby, które spełnią kryteria, opisane w protokole i podpiszą świadomie zgodę. W WCA kwalifikujemy pacjentów do badań klinicznych.
Moja Mama ma zdjagnozowana chorobe Alzhaimera. Kiedy oddalismy ja do szpitala geriatrycznego na badania, ciagle mozna bylo z nia rozmawiac, wiele zapominala I byla zalekniona, ale jak wrocila (po diagnozie) I lekarswach jest bardzo slaba, stracila motywacje do zycia. Slabnie z tygodnia na tydzien. Ja nie mieszkam w Polsce, ale wlasnie lece aby sie nia opiekowac na 1.5 miesiaca. Ma opiekunke 24 godziny. Obawiamy sie ze lekarstwa, ktore bierze sa za mocne. Brat ma kontakt z geriatra I przekazuje jej kondycje. Jest juz tak zle, ze wlasnie ma miec robione badania ogolne I brat ma ja wziasc do geriatry na konsulatacje. Jesli, to nie pomoze, bardzo bym chciala zasiagnac drugiej opinii. Bardzo prosze mi doradzic gdzie powinnam sie skierowac, ikontakty. Mama mieszka w Swidnicy I ma tylko 76lat. Z gory dziekuje
Beata
Dzień dobry
Niestety za mało mam informacji aby jednoznaczenie się wypowiedzieć.
Oponia lekarza powinna być poprzedzona dokładnym wywiadem, badaniem chorej , analizą wyników badań i przyjmowanych leków.
Zastanawiam się czy u Mamy nie ma depresji, która często towarzyszy ch. Alzheimera.
Proszę się zgłosić do psychiatry, neurologa , którzy zajmują się otępieniami w pobliżu zamieszkania lub do naszego Centrum
Z poważaniem
Marzena Zboch
Mój tato chorował na Alzheimera 6 lat teraz już nie żyje. Ale od 5 lat mama ma zdiagnozowaną również tę chorobę. Bierze leki i nie jest tak źle poza tym ,że bardzo boi się , nie chce zostać w mieszkaniu sama -nawet 5 minut to już problem. Mamy 2 opiekunki na zmianę jak jesteśmy z mężem w pracy. Ale w domu po południu nie można nic zrobić wokół domu bo woła ciągle , jak jet ciepło zabieramy ją na podwórko i siedzi tak żeby nas widziała. Ale ja sama mam 57 lat pracuję jeszcze ale bardzo zapominam. Zapisuję na karteczkach ,w pracy mam dyskretny zeszyt gdzie zapisuję co robiłam dziś i co mam dokończyć jutro. Obawiam się czy to mogą być złego początki. Czy to jakieś genetyczne po rodzicach. Czy mogłabym skorzystać z badań u Państwa.